Blog specjalisty Marcina Małachowskiego z zakresu prawa oraz z zakresu finansów.

Praktyka studentów w USA podlega regulacji prawnej

W USA praktyka studentów podlega regulacji prawnej. Każdy ze stanów wypracował odrębny system jej kontrolowania. Sąd albo stanowy ustawodawca wydaje regulacje określające zasady praktykowania prawa przez studentów, co wyznacza reguły, zgodnie z którymi studenci reprezentują klientów. Reprezentowanie przez studentów klientów w sądzie stanowi w USA dość powszechną praktykę. Z wyjątkiem spraw karnych, w których nie jest to częste. Niemal każda szkoła prawnicza w USA, stosownie do zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokackiego (ABA), ma poradnie prawne, w których nadzorowani studenci reprezentują klientów, głównie w sprawach cywilnych. dr Zbigniew Lasocik, przewodniczący Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników:

Ja reprezentuję polską sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników. Chciałbym jedynie poszerzyć pole debaty. Bo, jak rozumiem, w obszarze pomocy prawnej mieści się również to, co nie jest w Polsce zjawiskiem popularnym, ale myślę, że pomału będzie sobie przecierało szlaki. My, tzn. polska sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników, będziemy w tym pomagali. Mianowicie jest to pomoc prawna świadczona przez prawników już nieczynnych zawodowo. Ale głównie świadczona nie w trakcie pomocy procesowej, tylko świadczona organizacjom pozarządowym. Jest to ogromny obszar potrzeb i klientela w postaci organizacji pozarządowych, które są w coraz trudniejszej sytuacji, bo są coraz biedniejsze, natomiast przepisy są coraz bardziej skomplikowane. Ci ludzie potrzebują coraz więcej pomocy. I myślę, że tak jak w wielu krajach, emerytowani prawnicy – i tu może nie akurat środowiska, które są tutaj głównie reprezentowane, ale właśnie sędziowie i prokuratorzy, tak wskazują doświadczenia innych krajów

– są najczęściej najbardziej zainteresowani tego typu działalnością. Chcę poin-formować, że nasza organizacja taki projekt od pewnego czasu bardzo powoli, ale realizuje, i ja mam przyjemność również od pewnego czasu być we władzach międzynarodowego programu, który tym problemem będzie się zajmował.

This entry was posted in Kodeks. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *