Blog specjalisty Marcina Małachowskiego z zakresu prawa oraz z zakresu finansów.

Zaangażowanie adwokatury

Przywołać w tym miejscu warto pojawiające się zaangażowanie adwokatury. W związku z wypadkiem na Węgrzech autokaru z polskimi turystami Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do adwokatów „o udzielenie bezpłatnej pomocy prawnej rodzinom i poszkodowanym w wypadku” . Adwokaci także aktywnie włączyli się do świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom przestępstw w ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ostatnim tygodniu lutego 2003 r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało w uchwale „do środowiska adwokackiego

o współdziałanie z innymi środowiskami prawniczymi udzielającymi wsparcia pokrzywdzonym”. W efekcie adwokatura stworzyła wiele punktów, gdzie takich konsultacji i porad udzielano .

Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych jest w trakcie organizacji konkursu „Prawnik pro bono”211. Miałby on krzewić ideę pracy pro publico bono, upowszechniać dobre wzorce, pomóc w identyfikacji osób

– 1 kancelarii świadczących tego rodzaju pomoc, wspierać prestiż zawodów prawniczych .

Polska Sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników zamierza wzorem innych państw realizować projekt zachęcania i angażowania do pracy pro publico bono emerytowanych prawników. Ich pomoc wedle założeń projektu byłaby wykorzystywana przez organizacje społeczne i instytucje niekomercyjne .

Działalność uniwersyteckich poradni prawnych to z kolei uświadamianie młodym przyszłym prawnikom idei pomocy osobom ubogim. Istnieje duża szansa, że ci, którzy już w ramach studiów prawniczych świadczą taką pomoc, będą w naturalny sposób udzielali jej także w swojej przyszłej pracy .

This entry was posted in Kodeks. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *